Pharma zahlt Milliarden zur Beeinflussung von Gutachtern medizinischer Fachzeitschriften (A gyógyszer- és oltóanyagipar milliárdokat fizet az orvosi szakcikkeket lektoráló személyek befolyásolására.)
Szerző: Dr. Peter F. Mayer
A Journal of the American Medical Association (JAMA) című folyóiratban közzétett kutatási jelentés szerint a négy vezető orvosi szakfolyóirat lektorainak (Peer-Reviewer) több mint fele csak a 2020-2022-es időszakban összesen 1,06 milliárd dollárnyi kifizetést kapott a gyógyszeripartól. Valószínűleg ez az egyik oka annak, hogy a tanulmányok következtetései gyakran teljesen mást mondanak, mint az összegyűjtött adatok, ha nem felelnek meg a Big Pharma üzleti érdekeinek.
Előző írásomban DDr Siguna Müller példáján és elemzésén keresztül bemutattam, hogy egy tanulmány összefoglalója és következtetései hogyan tartalmaznak olyan állításokat, amelyek ellentmondanak a gyűjtött adatoknak. Az okok között felsoroltam a lektorálási folyamat jelenlegi rendszerét, mely szerint a lektorálást nem állami költségvetésből, hanem külső források bevonásával finanszírozzák. A JAMA által hivatkozott lektori kifizetésekből négy vezető tudományos folyóirat részesült – a JAMA, a British Medical Journal (BMJ), a The Lancet és a New England Journal of Medicine (NEJM).
A szakértői bírálók munkája kulcsszerepet játszik abban, hogy egy folyóiratcikket figyelemre méltónak tekintsenek. Azok a személyek, akik ezt a feladatot vállalják, értékelik a cikkek, a kutatás, a módszertan és az eredmények integritását és minőségét annak érdekében, hogy csak a legjobb minőségű munkák jelenjenek meg – legalábbis az elmélet szerint.
A szakértői bírálóknak fizetett kifizetések között 1 milliárd dollár szerepelt magánszemélyeknek vagy intézményeknek a kutatásaikért, valamint 64,18 millió dollár általános kifizetés, beleértve az utazást és a napidíjat is. A tanácsadói díjak összesen 34,31 millió dollárt, az előadói díjak pedig 11,8 millió dollárt tettek ki.
A jelentéshez a statisztikákat a Centers for Medicare & Medicaid Services 2020 és 2022 közötti nyílt kifizetések adatbázisából állították össze, és azt mutatják, hogy a COVID-19 vakcina bevezetésének csúcspontján több mint 1 milliárd dollárt kaptak a szakértői értékelők.
2013 és 2022 között az Egyesült Államokban az orvosok 12,1 milliárd dollárt kaptak a gyógyszergyártó cégektől.
A szakértői értékelési folyamat során nincs iránymutatás az összeférhetetlenségre vonatkozóan
A folyóiratok szerzői és szerkesztői közötti összeférhetetlenséget már vizsgálták, de a lektorok összeférhetetlenségét nehezebb felmérni a közzétett kutatási jelentés szerint.
A legtöbb folyóiratnak vannak olyan irányelvei a folyóirat szerzőire vonatkozóan, amelyek előírják számukra, hogy felfedjék a lehetséges összeférhetetlenségeket, de ezek az irányelvek nem vonatkoznak a szakértői bírálókra.
A gyógyszeripari vállalatok a tudományos cikkek legnagyobb vásárlói
A gyógyszeripari vállalatoknak is nagy befolyásuk van arra, hogy mely tanulmányok kerülnek publikálásra, mivel ők a legnagyobb vásárlói az előzetes összefoglalóknak, és nagymértékben hirdetnek a folyóiratokban – mondja Dr. Adriane Fugh-Berman, a Georgetown University Medical Center PharmedOut projektjének igazgatója, aki az orvosokat az iparági marketinggyakorlatokról tájékoztatja.
„Nyilvánvaló, hogy a gyógyszerekkel szemben kritikus cikkek kisebb valószínűséggel jelennek meg olyan folyóiratokban, amelyeket gyógyszeripari vállalatok támogatnak, amelyek orvosi szerkesztőit a gyógyszeripari vállalatok támogatják, és amelyeknek a lektorait gyógyszeripari vállalatok fizetik” – mondja Fugh-Berman.
A tudományos integritás fontos kérdés az egészségügyben
Az oltóanyagok és gyógyszerek felírására irányuló ösztönző programoktól kezdve a gyógyszeripari vállalatoknak az orvosi egyetemi tankönyvekre és az orvosi irányelvekre gyakorolt nagy befolyásáig az etikailag megkérdőjelezhető gyakorlatok és az elfogult tudomány széles körben elterjedt probléma az egészségügyben és a tudományban – és ez nem kerüli el egyes szakértők kritikus szemét.
Dr. Marcia Angell, ismert orvos és a NEJM korábbi szerkesztője könyveket írt és előadásokat tartott a tudományos integritás csökkenésének súlyos problémájáról. Egy 2009-es cikkében így írt erről:
Egyszerűen már nem lehet hinni a publikált klinikai kutatások nagy részének, illetve nem lehet megbízni a bizalomra érdemes orvosok kijelentéseiben vagy a mértékadó orvosi irányelvekben. Lassan és vonakodva jutottam erre a következtetésre, amelyre a New England Journal of Medicine szerkesztőjeként eltöltött két évtizedem alatt vontam le.
2025. január
Közzéteszi:
Király József