Vírusok és antivírusok

Mi az, hogy vírus, mi az, hogy retrovírus?A hivatalos biológia szerint a vírus valamilyen nukleinsavból (DNS vagy RNS) álló genomból és azt körülvevő proteinköpenyből, a kapszidból áll.

A vírusok önálló létezésre képtelenek, szaporodásukhoz gazdasejtre van szükségük.

Csak örökítő anyagból (DNS vagy RNS) és fehérjékből állnak, szerkezetük rendkívül szabályos. Nem sejtes szerveződésűek, önálló anyagcserére és szaporodásra nem képesek, ezért valójában nem is tekinthetők élőlényeknek.

A klasszikus biológia szerint a vírus kapcsolódik a sejthez, abba behatol. A sejten belül a fehérjeburok szétesik. Az ott maradt DNS egy RNS-t ír, ami mintául szolgál a vírus DNS-ek gyártásának.

A genetikai anyaga lehet DNS vagy RNS, ennek megfelelően lehet beszélni DNS- és RNS-vírusokról. A vírusok többsége RNS-vírus. A növények kórokozói inkább egyszálú RNS-t használnak, míg a bakteriofágok alapvetően kettős szálú DNS-genommal bírnak.[66]

Retrovírus
Olyan RNS tartalmú vírus, amely a saját RNS-ét reverz transzkriptáz enzim közreműködésével DNS-sé írja, így lehetővé válik, hogy beépülőn a gazdasejt DNS-ébe. Néhány retrovírus állatokban rákos daganatot hozhat létre.

[www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tkt/oxford-typotex-biologiai/…]

https://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%ADrus

Szeretnénk itt kiemelni: A vírusok pontosan azokból az anyagokból épülnek fel, amelyek a sejtben is megtalálhatók. Léteznek továbbá a sejtekben is ún. endogén vírusok, amelyeknek semmi károsító hatása nincs a sejtre, ezek a szervezet részének tekinthetők.

Ráadásul, ha a kutató vegyianyagokkal kezeli a sejtkultúrát, pl. a fényképezhetőség miatt, akkor nagyon sok olyan anyagot fog az elektronmikroszkóp képernyőjén látni, amelyek nem vírusok, hanem a sejtnek vírusokhoz hasonló saját anyagai (fehérjék, nukleinsavak).
Azonban egyre gyarapodik azoknak a tudósoknak a száma, akik vitatják úgy a vírusok, mint a retrovírusok létezésének a tényét. Ezen a helyen nem mélyedünk el ebben a témában, de utalunk a linkgyűjteményben szereplő vonatkozó linkekre.